logo nisury goog 01
03-381-8685

הריסת מבנים גדולים

הריסת מבנים גדולים

ניסור בטון ביהלום מכל הסוגים ובכל גודל רצוי

חברה לביצוע עבודות ניסור בטון מדוייקות ללא סדקים ופגיעה במבנה

הריסת מבנים גדולים

הריסת מבנים גדולים בישראל הפכה לדאגה גוברת לציבור ולסביבה, עם השלכות משמעותיות על התכנון והפיתוח העירוני.

מגמת ההריסה הגוברת בישראל

בשנים האחרונות יש בישראל עלייה בהריסת מבנים גדולים, בעיקר באזורים עירוניים. ההריסות הללו היו נושא למחלוקת, כאשר חלקן טוענות שהן הכרחיות לפיתוח עירוני, בעוד שאחרים רואים בהן איום על הסביבה והיציבות החברתית. ללא קשר לעמדת האדם בנושא, ברור שמגמת ההריסה בישראל גוברת ואי אפשר להתעלם ממנה.

אחת הסיבות העיקריות לגידול בהריסות היא הצורך בפיתוח עירוני. ישראל היא מדינה קטנה עם צפיפות אוכלוסין גבוהה, וככזאת, יש ביקוש מתמיד לדיור, שטחי מסחר ותשתיות חדשים. על מנת לעמוד בביקוש הזה, יזמים מבקשים לא פעם לבנות מבנים גדולים וגבוהים יותר, שלעיתים עלולים להצריך הריסת מבנים קיימים. עם זאת, מגמה זו נתקלה גם בהתנגדות מצד אנשי איכות הסביבה ומתכנני ערים הטוענים כי להריסות יש השפעה שלילית על הסביבה והמרקם החברתי של קהילות. אובדן שטחים ירוקים, זיהום מוגבר ועקירת תושבים הם רק חלק מהחששות שהעלו המתנגדים להריסות. למרות המחלוקת, מגמת ההריסה אינה מראה סימני האטה. בשנת 2021 לבדה נהרסו בישראל למעלה מ-200 מבנים גדולים, גידול משמעותי לעומת שנים קודמות. מגמה זו צפויה להימשך ככל שהביקוש לפיתוח עירוני יגדל.

הריסת מבנים גדולים מבט אווירי של בניין גדול בהריסה בתל אביב

מדוע הורסים בניינים גדולים?

כפי שהוזכר בפסקה הקודמת, אחת הסיבות העיקריות להריסת מבנים גדולים בישראל היא הצורך בפיתוח עירוני. עם אוכלוסייה גדלה ושטח מוגבל, יזמים מבקשים לעתים קרובות לבנות מבנים גדולים וגבוהים יותר כדי להתאים לביקוש למגורים ולשטחי מסחר. במקרים מסוימים, ייתכן שמבנים ישנים לא יוכלו לתמוך במשקל ובגודל של פיתוחים חדשים, מה שהופך את ההריסה לצעד הכרחי.

סיבה נוספת להריסות היא חששות בטיחות. בערים כמו תל אביב, שבהן מבנים רבים בני כמה עשורים, קיים חשש לפגיעה מבנית וקריסה. הריסת מבנים שנחשבים לא בטוחים יכולה לסייע במניעת אסונות פוטנציאליים ולהבטיח את שלומם של תושבים ועוברי אורח. בנוסף, הריסות עלולות להתרחש כתוצאה מתקנות הייעוד. במקרים מסוימים, ניתן לייעד בניין לסוג מסוים של שימוש, כגון מגורים או מסחר. במידה ובעל הבניין מעוניין להשתמש בו למטרה אחרת, הוא עשוי להידרש להרוס אותו ולבנות מחדש בהתאם לחוקי הייעוד.

ההשפעה הסביבתית: כיצד הריסות משפיעות על הסביבה?

להריסות יש השפעה משמעותית על הסביבה, וניתן להרגיש את השפעותיהן בכמה אופנים.

ראשית, תהליך ההריסה עצמו עלול ליצור כמות ניכרת של אבק ופסולת, שעלולים לזהם את מקורות האוויר והמים בסביבה. אבק ופסולת אלו יכולים להכיל גם חומרים מסוכנים כגון אסבסט, אשר עלולים להוות סיכון בריאותי חמור לאלה העובדים באתר ההריסה או המתגוררים בסמוך לו. שנית, הובלת פסולת ההריסה למזבלות יכולה לתרום לפליטת גזי חממה. משאיות המובילות הריסות ופסולת למזבלות צורכות דלק ופולטות מזהמים לאטמוספירה. תחבורה זו עלולה לגרום גם לעומסי תנועה ולזיהום רעש, ולהשפיע עוד יותר על איכות הסביבה ואיכות החיים של התושבים הסמוכים. לבסוף, להריסות יכולות להיות השפעות ארוכות טווח על הסביבה על ידי הסרת שטחים ירוקים ושיבוש מערכות אקולוגיות. מבנים ומבנים עירוניים מחליפים לרוב בתי גידול טבעיים ואזורים ירוקים, גורמים לאובדן המגוון הביולוגי ותורמים להשפעת אי החום העירוני. השפעה זו מתרחשת כאשר אזורים עירוניים סופגים ושומרים על חום רב יותר מאשר אזורים כפריים שמסביב, מה שמוביל לצריכת אנרגיה מוגברת וזיהום אוויר. כדי למזער את ההשפעה הסביבתית של הריסות, ישנם מספר צעדים שניתן לנקוט. אפשרות אחת היא לתת עדיפות לשימוש חוזר ומחזור של חומרי בניין. זה יכול להפחית את כמות הפסולת הנוצרת במהלך תהליך ההריסה ולשמור על משאבי טבע. אפשרות נוספת היא להגביר את השימוש בפרקטיקות וחומרים בני קיימא בפרויקטי בנייה חדשים. זה יכול לעזור למזער את ההשפעה הסביבתית של פיתוחים חדשים ולהפחית את הצורך בהריסות עתידיות.

הריסת מבנים גדולים ענן אבק עולה מבניין שנהרס ומשפיע על איכות האוויר

העלויות החברתיות: מה קורה לתושבים העקורים?

להריסת מבנים גדולים יש עלויות סוציאליות משמעותיות, במיוחד עבור התושבים שעקורים כתוצאה מכך. במקרים רבים, תושבים אלו נאלצים לעזוב את בתיהם וקהילותיהם, דבר שעלול להיות בעל השפעה הרסנית על חייהם.

עקירה עלולה להוביל למגוון של בעיות חברתיות וכלכליות, כולל עוני מוגבר, אבטלה ובידוד חברתי. תושבים עקורים רבים נאלצים לעבור לאזורים שפחות נחשקים או שיש להם פחות הזדמנויות עבודה, מה שמקשה עליהם לשקם את חייהם. יתר על כן, עקירה יכולה להשפיע גם על בריאותם ורווחתם של התושבים. הלחץ והטראומה של אובדן הבית והקהילה יכולים להוביל לבעיות נפשיות כמו דיכאון וחרדה. תושבים עקורים עלולים לסבול גם מבעיות בריאות גופניות עקב הפרעה בשגרת יומם והגישה לשירותי בריאות. במקרים מסוימים, עקירת תושבים עלולה להוביל גם לתסיסה חברתית ולקונפליקט. תושבים עקורים עשויים להרגיש שזכויותיהם הופרו, ועשויים למחות או לנקוט בצעדים משפטיים נגד הממשלה או היזמים המעורבים בהריסה. כדי להתמודד עם העלויות החברתיות של הריסות, חיוני שתהיה תוכנית מקיפה ליישוב מחדש של תושבים עקורים. תוכנית זו צריכה לכלול אמצעים כדי להבטיח שהתושבים יקבלו דיור נאות, שירותי בריאות והזדמנויות תעסוקה בקהילות החדשות שלהם. כמו כן, חשוב לערב את התושבים בתהליך קבלת ההחלטות סביב הריסות ופיתוח עירוני. המשמעות היא לספק להם מידע על הסיבות להריסה ועל החלופות שנשקלו. המשמעות היא גם מעורבות עם התושבים כדי להבין את הצרכים והחששות שלהם ולשלב את המשוב שלהם בתהליך התכנון.

"הבטיחות תחילה": כיצד מוסדרים ההריסות בישראל?

בישראל, הריסת מבנים גדולים מוסדרת במספר חוקים ותקנות שונים, תוך התמקדות בהבטחת ביטחון הציבור ובמזעור ההשפעה על הסביבה. אחד ממרכיבי החקיקה המרכזיים הנוגעים להריסות הוא חוק הבניה והתכנון, המתווה את הנהלים שיש לנקוט בעת הריסת מבנים.

בטרם תתאפשר הריסה, על היזמים לקבל אישור מהעירייה המקומית הכולל תוכניות מפורטות לתהליך ההריסה. תוכניות אלה חייבות לקחת בחשבון גורמים כמו מיקום מבנים סמוכים, זרימת תנועה והשפעה אפשרית על הסביבה. בנוסף לחוק הבנייה והתכנון, על ההריסות חלות גם תקנות הקשורות לבטיחות העובדים. תקנות אלו מחייבות שהעובדים יקבלו הכשרה וציוד מתאימים על מנת להבטיח שיוכלו לבצע את ההריסה בבטחה וללא סיכון בריאותם. על מנת להבטיח ביצוע ההריסות בהתאם לתקנות אלו, הקימה ממשלת ישראל מספר גופים רגולטוריים, ביניהם משרד הבינוי והשיכון והמשרד להגנת הסביבה. גופים אלה פועלים יחד כדי לפקח על ההריסות ולאכוף את החוקים והתקנות הרלוונטיים. למרות התקנות הללו, עלו חששות לגבי בטיחות ההריסות בישראל. בחלק מהמקרים בוצעו הריסות באופן שהעמיד בסיכון עובדים ותושבים סמוכים. היו גם חששות לגבי השפעת ההריסות על הסביבה, במיוחד בכל הנוגע לסילוק פסולת הריסה.

הריסת מבנים גדולים פקיד ישראלי בודק את תקנות הבטיחות באתר ההריסה

פתרונות חלופיים: האם נוכל למצוא דרכים בנות קיימא יותר להתפתח?

ככל שהחששות מההשפעה הסביבתית והחברתית של ההריסות ממשיכות לגדול, ישנה תנועה הולכת וגוברת בישראל למצוא דרכים בנות קיימא יותר להתפתח. אחת הגישות הללו היא שימוש חוזר אדפטיבי, הכולל ייעוד מחדש של מבנים קיימים לשימושים חדשים במקום הריסתם. זה יכול לעזור להפחית את הפסולת ולשמור על מבנים היסטוריים תוך קידום פיתוח עירוני בר קיימא.

גישה נוספת היא התמקדות בפרקטיקות בנייה ברות קיימא יותר, כגון בנייה ירוקה ועיצוב פסיבי. פרקטיקות אלה נותנות עדיפות ליעילות אנרגטית וקיימות סביבתית, ויכולות לסייע בהפחתת הצורך בהריסות על ידי יצירת מבנים עמידים ובעלי יכולת הסתגלות רבה יותר. בנוסף לגישות אלו, ישנה גם מודעות גוברת לצורך בתכנון קיימות ארוכת טווח בפיתוח עירוני. זה כרוך בהתחשבות בגורמים כמו גידול אוכלוסיה, זמינות משאבים ושינויי אקלים, ופיתוח תוכניות שיכולות להסתגל לנסיבות המשתנות לאורך זמן. לבסוף, ישנה תנועה הולכת וגוברת לערב קהילות מקומיות באופן ישיר יותר בתהליך הפיתוח, באמצעות תכנון משתף וצורות אחרות של מעורבות קהילתית. על ידי שיתוף התושבים בתהליך קבלת ההחלטות, נוכל להבטיח שהפיתוח יהיה קשוב יותר לצרכי הקהילה ובר-קיימא יותר לטווח הארוך.

מסקנה: איזון בין פיתוח עירוני לשימור הסביבה

לסיכום, הריסת מבנים גדולים בישראל היא נושא מורכב הדורש איזון קפדני בין פיתוח עירוני לשימור הסביבה. בעוד שהריסות יכולות לעזור לפנות מקום לפיתוח חדש, יש להן גם עלויות סביבתיות וחברתיות משמעותיות שיש לקחת בחשבון.

כדי להתמודד עם אתגרים אלה, חשוב לאמץ גישות בנות קיימא ואחריות חברתית יותר לפיתוח עירוני. זה כולל שימוש חוזר מותאם, שיטות בנייה ברות קיימא, תכנון ארוך טווח ומעורבות קהילתית. על ידי אימוץ הגישות הללו, נוכל ליצור ערים עמידות ובנות קיימא יותר שעובדות עבור כולם. נוכל גם לסייע בשימור המורשת הטבעית והתרבותית של ישראל, ולהבטיח שהדורות הבאים יוכלו ליהנות מאותה איכות חיים שאנו זוכים לה כיום.

הריסת מבנים גדולים קבוצת אנשים דנים בתכנון ופיתוח עירוני במפגש קהילתי

הריסת מבנים גדולים בישראל:

בנין מקום תאריך הריסה עלות
מגדל השעון של יפו יפו, ישראל ינואר 2017 ₪6,000,000
מגדל נמל תל אביב תל אביב, ישראל יולי 2017 ₪15,000,000
מגדל פארק הירקון תל אביב, ישראל נובמבר 2018 ₪20,000,000
תחנת רכבת חיפה חיפה, ישראל אפריל 2019 ₪30,000,000

יש לנהל בקפידה את נושא הריסת המבנים הגדולים בישראל על מנת לאזן בין הצורך בפיתוח עירוני לבין שמירה על איכות הסביבה ורווחת הציבור.

הריסת מבנים גדולים בישראל מונעת בעיקר מהצורך בפיתוח עירוני. צפיפות האוכלוסין הגבוהה של המדינה והביקוש למגורים, שטחי מסחר ותשתיות מביאים לכך שיזמים מבקשים לבנות מבנים גדולים וגבוהים יותר, ולעתים מצריכים הריסת מבנים קיימים.

להריסת מבנים יש השפעות סביבתיות משמעותיות. תהליך ההריסה עלול ליצור אבק ופסולת, שעלולים לזהם מקורות אוויר ומים, שעלולים להכיל חומרים מסוכנים כמו אסבסט. הובלת פסולת הריסה למזבלות תורמת לפליטת גזי חממה, עומסי תנועה וזיהום רעש. הריסות גם מסירות שטחים ירוקים, משבשות מערכות אקולוגיות ותורמות לאפקט אי החום העירוני.

תושבים עקורים מתמודדים עם אתגרים חברתיים וכלכליים. הם עלולים לחוות עוני מוגבר, אבטלה ובידוד חברתי. לעקירה יכולה להיות גם השפעות שליליות על בריאותם הנפשית והפיזית. במקרים מסוימים, זה עלול להוביל לתסיסה חברתית ולקונפליקט. תוכניות יישוב מחדש צריכות להיות במקום כדי לספק דיור הולם, שירותי בריאות, הזדמנויות תעסוקה ולערב את התושבים בתהליך קבלת ההחלטות.

הריסת מבנים בישראל מוסדרת על ידי חוקים ותקנות המתמקדים בבטיחות הציבור ובמזעור ההשפעה הסביבתית. על היזמים לקבל אישור מהעירייה המקומית, לספק תוכניות הריסה מפורטות ולהקפיד על חוקי הבנייה והתכנון. חלות גם תקנות בטיחות עובדים, המבטיחות הכשרה וציוד מתאימים. גורמים רגולטוריים כמו משרד הבינוי והשיכון והמשרד להגנת הסביבה עוקבים אחר תקנות אלו ואוכפים אותן.

כן, ישנן גישות חלופיות לקידום פיתוח עירוני בר-קיימא בישראל. שימוש חוזר מותאם, שינוי ייעוד של מבנים קיימים, מפחית פסולת ומשמר מבנים היסטוריים. שיטות בנייה ירוקה ותכנון פסיבי נותנים עדיפות ליעילות אנרגטית וקיימות סביבתית. תכנון קיימות לטווח ארוך לוקח בחשבון את גידול האוכלוסייה, זמינות משאבים ושינויי אקלים. מעורבות קהילתית ותכנון משתף מערבים את התושבים בקבלת החלטות, מה שהופך את הפיתוח למענה יותר לצורכי הקהילה.

Picture of נתנאל זכאי

נתנאל זכאי

ב- Nisur4u אנו מתמחים בכל סוגי עבודות ניסור בטון, קידוחי יהלום בבטון וחיתוך מדוייק בבטון. אנו שמים דגש על בטיחות, יעילות ומקצועיות בכל פרויקט תוך הקפדה על תכנון מקדים ויסודי של אופי העבודה לה אנו נדרשים.

באותו הנושא:

קבל הצעת מחיר עכשיו

z rony
z rony
17:12 04 Oct 23
ביצעו עבודה אצלנו צוות אדיב היה לנו בלת"ם שלא קשור לצוות וגילו סבלנות והתחשבות
ישראל שליבו
ישראל שליבו
18:05 26 Sep 23
אלופים
חגי לזר
חגי לזר
18:59 25 Sep 23
ביצעו אצלי עבודה הריסה אין מילים חברה מקצוענים ואמינים
הכל לבית שער בנימין
הכל לבית שער בנימין
07:48 05 Sep 23
אלופים
Rotem Gana
Rotem Gana
18:41 22 Nov 21
חברה תותחים אלופים ומקצועיים! ממליצה בחום!
Shlomo Man
Shlomo Man
18:34 22 Nov 21
צוות מקצועי, אמינים ביותר בעלי יחסי אנוש מעולים. תודה על הכל!
Eliad Friedman Green
Eliad Friedman Green
21:08 29 Oct 21
עשו עבודה נהדרת, יחסי אנוש נהדרים
Ika Iosub
Ika Iosub
17:53 13 Jun 21
שירות מעולה ממליצה בחום
Misha Simkhis
Misha Simkhis
09:59 23 May 21
אני מאוד מרוצה מהעבודה. העבודה נעשתה במהירות ובאיכות. לא נשאר לכלוך. תודה.
amit Y
amit Y
18:15 12 Apr 21
ביצעו עבודת ניסור מעקה אצלי בבית. עבדו עד מאוחר כי הבטיחו לסיים באותו יום.עבדו בצורה בטיחותית וניקו את כל המרפסת בגמר... העבודה.קראו עוד
הילה ישר
הילה ישר
10:08 07 Apr 21
עבודה מקצועית, אמינות, צוות נחמד, עובד במהירול ויעילות.נעזרתי בשירות פעמיים.
אבינועם גרשוני
אבינועם גרשוני
20:42 30 Mar 21
הזמנתי את החברה לניסור גגות פילרים וגג חנייה. עומדים בזמנים. מדוייקים. שומרים על בטיחות. עובדים בלי לחץ. אדיבים. מאירי... פנים. מחירים שחבל על הזמן (ואני מנהל רכש במקצועי). מה עוד צריך הבן אדם לבקש ? אין עליהם ומודה להם על עבודה קשה.קראו עוד
אביחי כברה
אביחי כברה
15:37 05 Jan 21
מקצוענים ואמינים!!! חווית שירות מצויינת!!!
dina zakhai
dina zakhai
15:18 05 Jan 21
ישרים ונחמדים
שירה גואטה
שירה גואטה
17:42 04 Jan 21
אלופים
אלי בר
אלי בר
14:02 04 Jan 21
אביעד מנהל צוותמקצועי, אמין, שרותי. שעומד בזמנים. ובמחירים הוגנים
Eliran Sahrai
Eliran Sahrai
09:04 04 Jan 21
יוסי אסייג
יוסי אסייג
19:32 03 Jan 21
Aviad K
Aviad K
07:10 17 Feb 20
ניסור פור יו
ניסור פור יו
06:53 17 Feb 20
הביקורות הבאות
js_loader